Drukuj

Wtorek 16 czerwiec – Zjawiska pogodowe

 

Co się dzieje tam u góry?

Wielką wojnę toczą chmury?

Wciąż na siebie nacierają

I strzelają, i błyskają?

Co się tam na górze dzieje?

Że się nam na głowy leje?

Od błyskawic niebo trzeszczy,

A nam w butach chlupie deszczyk,

Ciemne niebo, dudni, świeci…

Co się dzieje tam na górze?

Wiedzą to na pewno dzieci:

Oglądamy groźną …(burzę)

Proszę, aby dzieci nazwały dźwięki, które w niej opisano. Powiedzcie jak należy zachować się w czasie burzy? Dzieci formułują swoje przypuszczenia. Następnie wspólnie z rodzicem podsumujcie zdobyte informacje.

Podczas burzy:

- należy unikać wysokich obiektów;

- nie wolno przebywać w wodzie ani na odkrytym terenie, chować się pod drzewami;

- należy unikać metalowych przedmiotów i nie przebywać w ich pobliżu;

- nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy

- należy pozamykać okna, wyłączyć telewizor, komputer, radio.

  1. Tęcza w wodzie - Dzieci nalewają wody do miski i wkładają do środka lusterko tak, aby opierało się o ściankę. Kierują snop światła latarki na część tafli znajdującej się pod wodą. Na kartce trzymanej za latarką obserwujcie tęczę.

  2. Jak sprowadzić tęczę – Dzieci kładą na stole kartkę papieru, w odległości około 10cm nad papierem trzymają szklankę z wodą. Po chwili na stole powinna pojawić się tęcza.

- Jak myślicie skąd się wzięła tęcza?

Wiązka światła białego odbija się od lustra, gdy wchodzi w wodę, załamuje się. Tęcza powstaje na skutek załamania i odbicia światła słonecznego w kroplach wody. Widzimy ją w postaci barwnego łuku na tle chmur deszczowych lub po deszczu. Powstaje także we mgle wodnej przy wodospadach i fontannach. Znika wtedy gdy wszystkie krople wody opadną lub wyparują