Drukuj

Piątek - W pięknym ogrodzie.

Kochane Biedronki posłuchajcie fragmentu opowiadania M. Szczęsnej pt: Letnie opowieści – w ogrodzie botanicznym. Porozmawiajcie na temat artystów i ich pracy na podstawie opowiadania i własnych doświadczeń.

Wstawajcie, dziś jedziemy do ogrodu botanicznego - budzi nas tata. Już za bramą ogrodu wita nas piękny zapach. Wokół rosną róże, bez, jaśmin, lawenda. Chodźmy na górę, rosną tam rośliny takie jak w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach. Wspinamy się wąską ścieżką na najwyższy szczyt. Widzimy tam panią, która coś zapisuje. Ta pani to pewnie poetka albo pisarka – mówi Mateusz. Może pisze wiersz o kwiatach lub powieść – zastanawia się Karinka. Biegniemy na dół do dużej szklarni. Rosną tam rośliny tropikalne: mandarynki, cytryny, ananasy. Tuż koło taty pan rozkłada statyw, umieszcza na nim duży aparat i robi zdjęcia. To fotograf i jego prace ukażą się w jakieś książce lub na wystawie. Wychodzimy ze szklarni i szukamy jakiegoś miejsca w cieniu. Siadamy na ławce i jemy kanapki. Na środku widzimy pana stojącego przy sztaludze i cos malującego. Czy podoba się wam mój obraz? – pyta malarz. Jest taki jasny, pogodny i ciepły – zauważa Karinka. Masz rację! Maluję tylko ciepłymi barwami. Dodaję trochę żółtej farby i ocieplam płatki kwiatu – wyjaśnia artysta. Jesteśmy zauroczeni tym ogrodem kwiatów, żegnamy się z panem i idziemy dalej. Dlaczego przychodzi tu tak wielu artystów? - pytam. W tak pięknym miejscu wśród przyrody łatwiej znaleźć natchnienie i przyjemniej tworzyć – wyjaśnia mama. Jak dorosnę będę tu częściej przychodzić może zostanę artystką.

Propozycja nauczyciela