Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu
O Naszym Przedszkolu

Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu

Z KART HISTORII: Budynek w którym funkcjonuje przedszkole został wzniesiony w 1906 roku jako pastorówka. Na elewacji bocznej widoczna jest do dziś data wzniesienia budynku. Przekazany po Urzędzie Gminy w dniu 15 października 1977 rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole w Pakosławiu. Przedszkole posiada 4 oddziały mieszczące się w Pakosławiu w dwóch budynkach, oraz 2 oddziały w niedaleko mieszczącej się wsi Sowy. Przy budynku znajduje się plac zabaw wraz z piaskownicą, huśtawką, karuzelą, małpim gajem, domkiem.

NewsAktualności

Podczas wizyty - Sierżant Pyrek, ogłosił konkurs na najpiękniejszy swój portret. Komisja oceniła prace wykonane przez Biedronki i Motylki. Dnia 13 czerwca 2024r., młodsza aspirant – Pani Barbara Lizak, starszy aspirant – Pan Karol Wieczorek oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu - Pan Norbert Niestrawski ogłosili wyniki tego zadania. 

Wyróżnienia otrzymali:
- Iga Szymkowiak,
- Adam Uram,
- Leon Pieprzyk,
- Aleksander Spychalski.
 
Laureaci oraz wszystkie dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Rewir Dzielnicowych w Pakosławiu oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Pakosławiu.
 
Pyrek1
Pyrek2

Dnia 20 maja 2024r.,przedszkolaki z Pakosławia - grupa Biedronki, wybrały się na wycieczkę autokarową do Zatoki Przygód w Rydzynie. Oprócz zabawy w sali zabaw Biedroneczki uczestniczyły w warsztatach, gdzie każdy mógł przygotować mydełko. Dzieci wybierały kształt, kolor i zapach swojego mydełka. Po wykonaniu zadania dzieci wróciły do wspólnej zabawy.

 

Zatoka Przygód1
Zatoka Przygód2
Zatoka Przygód3
Zatoka Przygód4

 

Wyjątkowy dzień dla Motylków w końcu nastał - 10 czerwca 2024r., liczna grupa dzieci w towarzystwie swoich opiekunów (rodziców, dziadków) wyruszyła na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Lubinie. Dzieci miały okazję przewędrować szlakiem zwierząt wiejskich, gdzie Pani przewodnik opowiedziała przedszkolakom o zwyczajach tych zwierząt, posiłkach jakie spożywają oraz przedstawiła ciekawostki na ich temat. Najbardziej spodobały się pawie, które przywitały ich z pięknie rozłożonymi ogonami. Z dużym zainteresowaniem obserwowano zagrodę z żubrami. Następnie grupa maszerowała szlakiem zwierząt wymarłych - zobaczyły ogromne dinozaury oraz mogły sobie zrobić przy nich pamiątkowe zdjęcia. Wspólne zabawy na tamtejszym placu zabaw zintegrowały grupę oraz dały możliwość rodzicom zaobserwować, jak dziecko w niej funkcjonuje.7
Dzień ten zostanie w pamięci uczestników wycieczki na pewno na długo i będzie mile wspominany, a osobom, które jeszcze nie odwiedziły tego miejsca - Motylki serdecznie polecają!

Lubin
Lubin2
Lubin3
Lubin4
Lubin5

Dnia 6 czerwca 2024r., Przedszkole w Pakosławiu przy współpracy z Gminną Biblioteka Publiczną w Pakosławiu, zorganizowały Dzień Czytania dla Przedszkolaków z Pakosławia w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywał się w dniach 1-7 czerwca. Hasło przewodnie wydarzenia oraz naszego spotkania brzmiało: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” i dlatego motyw tygrysa często pojawiał się tego dnia.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju.

Wydarzenie prowadziły kolorowe postaci: Czerwony Kapturek, Dobra Wróżka oraz Wesoły Clown. Zaproszeni goście przeczytali następujące utwory: 
- Wójt Gminy Pakosław – Pan Piotr Skrzypek: wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima,
- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu – Pan Norbert Niestrawski: opowiadanie "Kubuś Puchatek i Tygrys na dodatek",
- Dyrektor Przedszkola w Pakosławiu – Pani Wioleta Ciupak: opowiadanie „Kicia Kocia w przedszkolu” Anity Głowińskiej,
- poeta, artysta – Pan Gabriel Roszak swój autorski utwór,
- Pani Krzysztofa Wawrzyniak – mama z grupy Biedronek: bajkę o "Złotej Rybce",
- Pani Olga Szymkowiak - mama z grupy Motylków: wiersz "Entliczek Pentliczek" Jana Brzechwy,
- Pani Lucyna Skrzypek – mama z  grupy Delfinków: wiersz "Tygryski" Joanny Papuzińskiej,
- Pani Anna Kałka – mama z grupy Niedźwiadków: wiersz "Biblioteka Pani Sowy" Doroty Strzemińskiej – Więckowiak.

Następnie dzieci mogły wykazać się znajomością bajek, baśni i opowiadań oraz postaciami z nimi związanymi. Zadaniem przygotowanym dla dzieci było ułożenie puzzli przedstawiających różne postaci i odgadnięcie z jakiego utworu są - pojawiły się m.in. pieski z "Psiego Patrolu", "Smerfy" z Gargamelem, Anna i Elsa z "Krainy Lodu" oraz zaginieni chłopcy, Dzwoneczek z tytułowym "Piotrusiem Panem" na czele.

Cieszymy się, że udało nam się razem spotkać i spędzić czas z książką – podczas DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM – PRZEDSZKOLAKOM Z PAKOSŁAWIA. Dziękujemy zaproszonym gościom, wychowawcom i opiekunom. Dziękujemy Wam Drogie Dzieci – mamy nadzieję, że podobały wam się usłyszane utwory. 
Serdeczne podziękowania kierujemy także dla: Pani Katarzyny Otworowskiej za smaczne słodkości dla dzieci, Pana Tomasza Bulika za kolorowe zakładki, Pałacu w Pakosławiu za udostępnienie zielonego terenu.
Szczególne podziękowania Przedszkolaki składają Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławiu za podjęcie wyzwania i współpracę przy organizacji tego wydarzenia.

Czytajcie i korzystajcie z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu. Zgodnie z hasłem kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom – poproście Rodziców, Panie w Przedszkolu, aby czytały wam : 20 minut dziennie, codziennie! I słuchajcie uważnie.

Czytanie 4
Czytanie 6
Czytanie 7

Czytanie B
Czytanie M

Przedszkole to miejsce, gdzie dzieci mogą poznawać, odkrywać oraz rozwijać swoje talenty i zainteresowania. Każdy jest w czymś dobry, każdy znajdzie swoją pasję. Jedni śpiewają, drudzy tańczą, inni recytują lub są uzdolnieni plastycznie. 
Dzieci chętnie wykonują prace plastyczne na różnego rodzaju konkursy, organizowane m.in.: przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Pakosławiu, Fundację Mapa, Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego i inne instytucje. Część prac wykonują w przedszkolu pod okiem pań, a część w domu - z rodzicami.

Miło nam poinformować, że nasze dzieci w ostatnim czasie otrzymały nagrody i wyróżnienia w następujących konkursach:

- "Wielkopolanka w folklorze" - konkurs organizowany przez Dział Animacji Folkloru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zadanie polegało na przygotowaniu pracy plastycznej interpretującej temat: "Wielkopolanka w folklorze"

*Wyróżnienie w grupie przedszkolaków dla Odety Kuźnia z Biedronek

- "Nie tylko miodna jest modna, pszczoły samotnice i ich świat" - konkurs organizowany przez Fundację MAPA, polegał na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, interpretującej hasło konkursu.

*2 miejsce w grupie przedszkolaków dla Odety Kuźnia z Biedronek
*3 miejsce w grupie przedszkolaków dla Marii Rozwalki z Niedźwiadków
*Wyróżnienie w grupie przedszkolaków dla - Heleny Rapior z Motylków oraz Ignacego Ratajczyka z Motylków.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursach! Jesteście naprawdę zdolni, tylko uwierzcie w siebie!

Wielkopolanka
Misja Pszczoła
Talenty
Misja pszcoła 3
Misja pszczoła 2

Biuletyn Informacji Publicznej