Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu
O Naszym Przedszkolu

Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu

Z KART HISTORII: Budynek w którym funkcjonuje przedszkole został wzniesiony w 1906 roku jako pastorówka. Na elewacji bocznej widoczna jest do dziś data wzniesienia budynku. Przekazany po Urzędzie Gminy w dniu 15 października 1977 rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole w Pakosławiu. Przedszkole posiada 4 oddziały mieszczące się w Pakosławiu w dwóch budynkach, oraz 2 oddziały w niedaleko mieszczącej się wsi Sowy. Przy budynku znajduje się plac zabaw wraz z piaskownicą, huśtawką, karuzelą, małpim gajem, domkiem.

NewsAktualności

PRAWA DZIECKA

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nabywa wiele umiejętności, rozwija swoje talenty oraz wchodzi w pierwsze relacje z  rówieśnikami.

Przedszkole to także instytucja, która wprowadza podopiecznych w świat ich praw. Każdy rodzic chce chronić swoje dziecko i zapewnić mu spokojny i harmonijny rozwój dlatego też powinien znać prawa dziecka w przedszkolu.

Każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka tak samo każde dziecko ma swoje prawa dziecka. Nikt nie może pozbawić dziecka jego praw, dlatego też tak ważne jest aby rodzice znali uprawnienia swoich podopiecznych i dbali o to aby nikt dziecka ich nie pozbawił.

Wesołe i szczęśliwe dzieciństwo ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, dlatego tak ważne jest aby zapewnić najmłodszym godne warunki do rozwoju i edukacji.

Konwencja  o Praw Dziecka, przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989r.

Konwencja praw dziecka to uchwała określająca jakie prawa przysługują wszystkim dzieciom i młodym ludziom od urodzenia do wieku 18 lat - niezależnie od płci, religii i języka.

Dziecko w przedszkolu ma prawo do:

  1. Odpowiedniej organizacji wychowania i dydaktycznych zajęć w oparciu o zasady o ochronie zdrowia, higieny oraz bezpieczeństwa.
  2. Ochrony przed przemocą zarówno fizyczną jak i psychiczną.
  3. Szacunku i życzliwości ze strony wszystkich osób zarówno opiekujących się dzieckiem jak i rówieśników.
  4. Zaspokajania potrzeb fizycznych i psychicznych oraz bezpiecznych warunków podczas pobytu w przedszkolu.
  5. Rozwijania postawy radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz wzmacniania i podkreślania mocnych stron dziecka.

Przedszkolaki mają obowiązek:

  1. Traktować z szacunkiem i życzliwością wszystkie osoby z otoczenia; zarówno osoby starsze jak i rówieśników.
  2. Przestrzegać na miarę własnych możliwości zasad zachowania i przyjętych norm postępowania.
  3. Troszczyć się o bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko swoje ale również rówieśników przebywających razem z dzieckiem w przedszkolu.
  4. W miarę możliwości na jakie pozwala wiek dziecko powinno szanować i respektować polecenia nauczyciela przedszkolnego.

Zadaniem przedszkola jest nie tylko rozwój dziecka ale także zapewnienie mu takich warunków w których wykształcą się w podopiecznych takie kompetencje pozwalające na funkcjonowanie mu w znacznie większej społeczności takiej jak np. szkoła. Przedszkole umożliwia także poznanie praw dziecka po to aby najmłodsi byli ich świadomi w każdej chwili przebywania w placówce.

Piosenka o prawach dziecka https://g.co/kgs/e5pkPZH

Opracowała Klaudia Kuczyńska

Karnawał to czas zimowych zabaw, tańców, balów, maskarad. Trwa od święta Trzech Króli, aż do wtorku przed Środą Popielcową. To idealny moment dla dzieci na przebierane zabawy i tańce. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne tj. maski, ozdoby karnawałowe. W każdej grupie odbyły się również Karnawałowe Bale Przebierańców. Pojawiły się na nich różnorodne postaci z bajek, baśni, zwierzęta lub stroje nawiązujące do zawodów. Sale przedszkolne zostały pięknie przystrojone w: balony, serpentyny, wstęgi i kokardy.
Bale były okazją do: dostarczenia dzieciom radości z możliwości wcielenia się w wybrane postaci, doświadczenia przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach oraz do kształtowania u podopiecznych postawy kulturalnego zachowania się podczas imprez przedszkolnych. 

Bal1
bal2
bal4
bal5
bal6

Dnia 9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nie mogliśmy pominąć tego święta. Przedszkolaki wykonywały prace plastyczne polegające na: przygotowaniu najsmaczniejszego kawałka pizzy z ulubionymi składnikami, korzystając z różnorodnych materiałów lub malowaniu farbami, we współpracy z kolegami, plakatu przedstawiającego kucharza z ogromną pizzą. Zabawa była wspaniała, a przy okazji rozwijaliśmy motorykę małą. Wykorzystaliśmy układanie składników na pizzy do utrwalenia umiejętności przeliczania elementów. Na koniec odbyła się degustacja tego dania. 

pizza1
pizza2
pizza3
pizza5

 

Tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed postem, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Według tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Królują pączki, oponki, faworki. Według ludowego przesądu - kto nie zje w Tłusty czwartek pączka, temu nie będzie się w życiu wiodło. W związku z tym, również w naszym przedszkolu nie mogło tego dnia zabraknąć pączków. Poza delektowaniem się pysznymi wypiekami, zadania dydaktyczne i zabawy nawiązywały do tych przysmaków. Powstały piękne, kolorowe prace, zaśpiewaliśmy o "wędrującym pączku". Przede wszystkim dzieci zapoznały się z kolejną tradycją i odkryły sekrety cukierników - jak zrobić najpyszniejsze pączki.

Był to zdecydowanie najsłodszy dzień w przedszkolu.

Dzień Pączka1
Dzień Pączka2
Dzień Pączka33
Dzień Pączka4

Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech,
aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza. (Maria Kownacka)

Biedronki podarowały serce chorym na nowotwory!

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w charytatywnej akcji walentynkowej. Stworzyły wspólnie z rodzicami kartki walentynkowe, które następnie wychowawca wysłał do biura Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową (Przylądek Nadziei). W Walentynki kartki zostaną przekazane chorym dzieciom, aby sprawić im radość i dać nadzieję. 
Oby ten gest pomógł im wrócić do zdrowia. 

Uczmy dzieci miłości do innych i pomagania od najmłodszych lat!

Dzieci dzieciom 

Biuletyn Informacji Publicznej