Tematyka październik

2-6 października OWOCE I WARZYWA

1. Rozpoznawanie i nazywanie owoców i ich drzew *jabłko-jabłoń, gruszka -grusza,śliwka-śliwa.
2. Słuchanie opowiadania M. Górnej ,,Zdrowo jem-rozmowa na temat przeczytanego tekstu.
3. Wykonanie piramidy zdrowego żywienia.
4. Poznajemy pomarańczowe warzywo-marchewka. Wykonanie doświadczenia z marchewką ,,Marchewkowy kolor,, (wymieszanie startej na tarce marchewki z oliwą) obserwacja i wyciąganie wniosków.
5. Wykonanie marchewki z kulek bibuły oraz woreczka foliowego.
6. Smaczna gimnastyka dla buzi i języka-zabawy logopedyczne.

09-13 października RAZEM SIĘ BAWIMY

1. Moja koleżanka, mój kolega -wypowiedzi dzieci na temat kolegów z przedszkola.
2. Rysowanie koleżanki/kolegi na kartce papieru (zwrócenie uwagi na kolor oczu i włosów i ubiór).
3. Współpracujemy - objaśnienie słowa współpraca, ustalenie wspólnych zasad podczas pobytu w przedszkolu podczas zabawy, przy posiłku, w łazience.
4. Czyje to słowa -rozpoznawanie głosów kolegi i koleżanki.
5. Zagadkowe odgłosy-zabawa doskonaląca zmysły dźwiękowe.
6.Miłe słowa-zab. integracja wzmacniająca pozytywne relacje w grupie.
7. Wizyta w bibliotece.
8. Dzień Edukacji Narodowej -występ przedszkolaków.

16-20 października JESIENNE DRZEWA I ICH TAJEMNICE

1. Spacer do pobliskiego parku w celu zgromadzenia darów jesieni (zbieranie liści, kasztanów, żołędzi, jarzębiny, szyszek).
2.Wspólne wykonanie kącika jesiennego.
3. Dlaczego liście spadają -wytłumaczenie dzieciom o zmianach zachodzących w przyrodzie.
4. Korale -nawlekanie kolorowych koralików.
5. Wizyta strażaków - zapoznanie się z zawodem oraz pracą jaką wykonują strażacy.

23-27 października JAK ZWIERZĘTA PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY

1. Rozmowa na podstawie ilustracji ,,Kto mieszka w lesie,,. Luźne wypowiedzi dzieci na temat zwierząt żyjących w lesie.
2. Nauka zabawy ,,Chodzi lisek koło drogi,,
3. Poznanie sylwety lisa. Zwrócenie uwagi na jego puszysty ogon. Oglądanie sztucznego lisa.
4. Praca plastyczna LIS -wykonanie głowy lisa z wyciętych trójkątów, dorysowanie wąsów i przyklejenie oczu.
5. Wielka przygoda jeżyka- słuchanie opowiadania, luźna rozmowa na temat przeczytanej treści. Poznanie sylwety jeża.
6. Wykonanie jeża z masy solnej i ziaren słonecznika.
7. Poznanie i nauka zabawy ,,Na dywanie siedzi jeż.
8. Pasowanie na Przedszkolaka -występ dzieci przed rodzicami. Uroczyste pasowanie kredką.