Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu

Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu

Z KART HISTORII: Budynek w którym funkcjonuje przedszkole został wzniesiony w 1906 roku jako pastorówka. Na elewacji bocznej widoczna jest do dziś data wzniesienia budynku. Przekazany po Urzędzie Gminy w dniu 15 października 1977 rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole w Pakosławiu. Przedszkole posiada 4 oddziały mieszczące się w Pakosławiu w dwóch budynkach, oraz 2 oddziały w niedaleko mieszczącej się wsi Sowy. Przy budynku znajduje się plac zabaw wraz z piaskownicą, huśtawką, karuzelą, małpim gajem, domkiem.

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Chyba nikt nie wyobraża ich sobie bez podtrzymywania tradycji z zajączkiem w roli głównej - a na pewno nie dzieci. Wyczekiwały one i odliczały dni do przyjścia tego miłego gościa. Przygotowały się na jego wizytę, uszykowały pyszne przekąski tj. marchewki, sałatę i chlebek. Zajączek nie mógł pojawić się osobiście, ale skosztował pyszności i zostawił dla dzieci niespodzianki. Tylko gdzie? Dzięki wskazówkom umieszczonym na pozostawionym przez zajączka filmiku - dzieci sprawnie odnalazły swoje koszyczki z prezentami. Radość i uśmiech towarzyszył tego dnia wszystkim przedszkolakom.
Dodatkowo dzieci miały możliwość obcowania ze zwierzątkami kojarzącymi się z tymi świętami, a mianowicie: biedronki i motylki odwiedził piękny biało-czarny królik, delfinki przyjrzały się z bliska malutkim kurczaczkom, a delfinki spotkały się z królikiem podczas zajęć świątecznych w bibliotece.

Kultywujmy tradycje i uczmy dzieci o nich od najmłodszych lat - niech jak najwięcej z nich przetrwa, warto o nie dbać!

Zajączek2
Zajączek1
Zajączek3

"Wiosna, kolorowa panienka - zagląda nam w okienka.
Wsiadaj zimo na sanki i zabieraj bałwanki.
Już trawniki posprzątane - Pani Wiosna idzie na nie!"

Pierwszy Dzień Wiosny - wyczekiwany czas, gdy wszystko zaczyna budzić się do życia, wracają ptaki z ciepłych krajów.. I przedszkolaki gwarnie wychodzą, by wspólnie przywitać rozpoczynającą się nową porę roku. Pachnącą hiacyntami, żonkilami, tulipanami...
Wiosenny, barwny pochód wyruszył ulicami Pakosławia, by wszystkich uświadomić, że wiosna jest tuż, tuż. Nie zabrakło kolorowych gaików, wesołego śpiewu i radosnych okrzyków. Symbolicznie schowaliśmy "marzannę" do szafy, by pożegnać zimę. Z niecierpliwością czekamy na cieplejsze dni i wypatrujemy na niebie pierwszego bociana.

"To Wiosna, to Wiosna - piękna i radosna!"

Wiosna5
Wiosna6
Wiosna1
Wiosna2
Wiosna3

Dzień kolorowej skarpety - co to takiego? Co symbolizuje?
Tego dnia, a mianowicie 21 marca, wszystkie dzieci w naszym przedszkolu, nie przez przypadek - miały na sobie dwie różne skarpetki. Symbolizuje to solidarność z osobami chorymi na Zespół Downa. W Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zakładając niepasujące skarpetki, zwracamy w pewien sposób na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy osób z tym schorzeniem. Pokazujmy, że różni nas tak naprawdę niewiele - jeden niepasujący chromosom, jeden element - jedna skarpetka...

Tego dnia uczymy dzieci, ale i dorosłych tolerancji, akceptacji i zrozumienia. Oby towarzyszyły nam one przez cały rok - nie tylko tego dnia.

skarpety1
skarpety2
skarpety3
skarpety4
skarpety5

"8 marca - marcowy wiatr, z odświętną miną do miasta wpadł, wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż i kupił bukiet z tysiąca róż..."

Żaden przedszkolak nie miał wątpliwości dla kogo te kwiaty - dla wszystkich PAŃ, z okazji ich święta, tj. Dnia Kobiet - tych małych i też większych. Tego dnia chłopcy przygotowywali niespodzianki dla dziewczynek. Każda z nich otrzymała upominek i co najważniejsze, czuła się jak prawdziwa dama. Życzenia i piosenki tematyczne można było usłyszeć w każdej grupie. Przedszkolaki składały również życzenia Paniom napotkanym podczas spaceru, wywołując na ich twarzach uśmiech.
Świętowanie było okazją do dostarczenia radości i wzruszających przeżyć dziewczynkom w dniu ich święta, a równocześnie umożliwiło kształtowanie u chłopców szacunku i uprzejmości wobec koleżanek. Przy okazji dzieci poznały rolę i znaczenie kobiet we współczesnym świecie.

Dzień Kobiet1
Dzień Kobiet2Dzień Kobiet3