Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu
O Naszym Przedszkolu

Witamy na stronie Przedszkola w Pakosławiu

Z KART HISTORII: Budynek w którym funkcjonuje przedszkole został wzniesiony w 1906 roku jako pastorówka. Na elewacji bocznej widoczna jest do dziś data wzniesienia budynku. Przekazany po Urzędzie Gminy w dniu 15 października 1977 rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole w Pakosławiu. Przedszkole posiada 4 oddziały mieszczące się w Pakosławiu w dwóch budynkach, oraz 2 oddziały w niedaleko mieszczącej się wsi Sowy. Przy budynku znajduje się plac zabaw wraz z piaskownicą, huśtawką, karuzelą, małpim gajem, domkiem.

NewsAktualności

Święta tuż, tuż, a w przedszkolu piękne zapachy. Wszystko za sprawą warsztatów piernikowych. Grupy przedszkolaków, przygotowując się do jasełek i kiermaszu świątecznego, pieką i dekorują pyszne, pachnące, kolorowe pierniki. Z pomocą rodziców i opiekunów z przedszkola, dzieci poznają tradycje związane z pieczeniem na święta tych wyjątkowych ciasteczek. "W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się. I ja też się na tym znam - place lizać , mówię wam...." Nucąc kolędy i pastorałki, dzieci wykrawały z ciasta przygotowanego przez panie kucharki: elfy, gwiazdki, choinki, aniołki, a następnie dekorowały je lukrem, posypkami, gwiazdkami. Warsztaty te nie tylko przybliżyły przedszkolakom tradycje i zwyczaje świąteczne oraz ukazały piękno Świąt Bożego Narodzenia, ale także rozbudziły więzi między dzieckiem a rodzicem w czasie wspólnego pieczenia pierników, jak również wdrożyły dzieci do zachowywania porządku podczas zajęć kulinarnych. 
(Panie kucharki znały sekret Bogumiła z bajki o "Toruńskich Piernikach" i do ciasta dodały miód - nasze pierniczki są naprawdę przepyszne!) 
Pierniki3
BIEDRONKOWE PIERNIKI
Pierniki2
WARSZTATY U DELFINKÓW
Pierniki1
NIEDŹWIADKI I ICH PIERNICZKI

Choć nie ma żadnego Andrzeja w przedszkolu - wszystkie grupy dnia 30 listopada świętowały jego imieniny. A dlaczego? Ponieważ Andrzejki to magiczny dzień (a właściwie noc), kiedy możemy poznać przyszłość. To czas dobrej zabawy i ciekawych wróżb. Przedszkolaki również poznały kilka z nich, m.in.: przestawiały buty - z zaciekawieniem obserwując, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się; lały wosk przez klucz; przekłuwały serce, by poznać imię swojej miłości; z magicznej kuli poznały swoją przyszłość zawodową. Tanecznym krokiem integrowały się w rytmach dziecięcych przebojów oraz rozwiązywały zagadki i łamigłówki, układając klucze wg kodu. W salach zagościły tematyczne dekoracje, czarodziejskie kapelusze oraz kolorowe balony. Podczas świętowania nie tylko rozwijaliśmy zainteresowania dzieci tradycjami, poznaliśmy zwyczaje i wróżby andrzejkowe, wyrażaliśmy ruchem muzykę, wykonaliśmy kreatywne prace plastyczne, ale przede wszystkim wzbudziliśmy wiele pozytywnych emocji. Dzień ten zostanie w naszej pamięci, a kto wie, może któreś z wróżb się spełnią....

Andrzejki1
Andzrejki2
BIEDRONKI I MOTYLKI
Andzrejki3
DELFINKI
Andzrejki4
NIEDŹWIADKI

Małe, duże, z kokardką lub muszką, białe, brązowe, czarne, a może z klapniętym uszkiem... Kochają dzieci i z wzajemnością... O kim mowa? O pluszowych misiach, z którymi świętowały wszystkie przedszkolaki. Uwielbiają się do nich przytulać, jeżdżą z nimi na wycieczki, towarzyszą dzieciom we wszystkich ważnych oraz trudnych momentach - nawet w przedszkolu. Razem z pluszowym towarzyszem łatwiej pokonać lęki i podjąć nowe wyzwania. Z okazji Dnia Pluszowego Misia (przypadającego 25 listopada)- przedszkolaki laurką, śpiewem i tańcem podziękowały misiom. Każdemu tego dnia towarzyszyła podczas przedszkolnych zajęć jego ulubiona maskotka. Była misiowa gimnastyka, zagadki, prace plastyczne, czytanie bajek o misiach, pamiątkowe zdjęcia oraz wspólny relaks.
Biedronki, motylki, delfinki i niedźwiadki - wszystkie przedszkolaki kochają swoje pluszaki!

mis pluszowy
Dzień misia biedr i mot
mis niedźwiadki

"OD BURAKA DO LIZAKA" czyli jak powstaje cukier?
Dnia 23 listopada 2023r., nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele firmy Pfeifer & Langen Polska, przedstawiając dzieciom proces powstawania cukru. Mieliśmy okazję zobaczyć prezentację multimedialną, opisującą to zagadnienie. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały informacji o burakach cukrowych, a także mogły je wziąć do ręki, sprawdzić ich ciężar. Dowiedziały się, że zebrane z pola buraki przewozi się do cukrowni (m.in. w Miejskiej Górce), gdzie prowadzona jest kampania cukrownicza. Najpierw buraki są myte i oczyszczane z kamieni, a następnie krojone. Krajankę wprowadza się do specjalnego urządzenia, gdzie w wyniku skomplikowanych dla nas procesów powstaje cukier, wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. W specjalnie przygotowanych próbówkach zobaczyły m.in.: krajankę, syrop cukrowy, wysłodki. Najciekawszą i najsłodszą częścią spotkania okazało się kosztowanie różnego rodzaju cukrów DIAMANT: białego, trzcinowego, brązowego, lodowego czy cukru pudru.
Dziękujemy za słodkie i pouczające spotkanie.

Od buraka...
od buraka 2
od buraka 3
od buraka 4

Biuletyn Informacji Publicznej