Biuletyn Informacji Publicznej

 

Kącik Rodzica

Ubezpieczenie na rok przedszkolny 2024\2025

- Ogólne warunki

- Zakres ubezpieczenia

 

 

REKRUTACJA 2025/2026

Rodzicu! Szukasz dla swojej pociechy przedszkola?

Zapraszamy do Przedszkola w Pakosławiu!

Nasze przedszkole jest idealnym miejscem pomagającym w  harmonijnym rozwoju dzieci.

Rekrutacja uzupełniająca

Gdy ruszy wrzesień przez zielony las,
w deszczu z parasolem,
wszystkie dzieci wtedy pierwszy raz,
powitają przedszkole.

 

Terminy przeprowadzenia postępowania uzupełniającego – terminy składania dokumentów

 

LP.

RODZAJ CZYNNOŚCI

TERMIN
W POSTĘPOWANIU UZUPEŁNIAJĄCYM

1.

Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

2 – 6 czerwca 2025r.

2.

Weryfikacja przez komisje rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

do 11 czerwca 2025r.

3.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

do 13 czerwca 2025r.

4.

Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

Do 18 czerwca 2025r.

5.

Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów nieprzyjętych.

Do 23 czerwca 2025r.

 

Pobieranie i składanie wypełnionych wniosków wraz z wymaganymi dokumentami w budynku Szkoły Podstawowej w Sowach w godzinach 7.oo – 15.oo.

 

Dokumenty do pobrania:

- Oświadczenie o wielodzietności

- Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka

- Oświadczenie - jeden rodzic pracujący

- Oświadczenie - oboje rodziców pracujących

- Potwierdzenie woli przyjęcia

- Wniosek o przyjęcie do przedszkola

- Zarządzenie NR WG.0050.8.2025 Wójta Gminy Pakosław

- Zarządzenie NR WG.0050.23.2025 Wójta Gminy Pakosław (zmieniające Zarządzenie NR WG.0050.8.2025)

 

- Standardy Ochrony Maloletnich w Przedszkolu w Pakosławiu

 

 

 

- PRAWA DZIECKA 

PRAWA DZIECKA

Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nabywa wiele umiejętności, rozwija swoje talenty oraz wchodzi w pierwsze relacje z  rówieśnikami.

Przedszkole to także instytucja, która wprowadza podopiecznych w świat ich praw. Każdy rodzic chce chronić swoje dziecko i zapewnić mu spokojny i harmonijny rozwój dlatego też powinien znać prawa dziecka w przedszkolu.

Każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka tak samo każde dziecko ma swoje prawa dziecka. Nikt nie może pozbawić dziecka jego praw, dlatego też tak ważne jest aby rodzice znali uprawnienia swoich podopiecznych i dbali o to aby nikt dziecka ich nie pozbawił.

Wesołe i szczęśliwe dzieciństwo ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, dlatego tak ważne jest aby zapewnić najmłodszym godne warunki do rozwoju i edukacji.

Konwencja  o Praw Dziecka, przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989r.

Konwencja praw dziecka to uchwała określająca jakie prawa przysługują wszystkim dzieciom i młodym ludziom od urodzenia do wieku 18 lat - niezależnie od płci, religii i języka.

Dziecko w przedszkolu ma prawo do:

  1. Odpowiedniej organizacji wychowania i dydaktycznych zajęć w oparciu o zasady o ochronie zdrowia, higieny oraz bezpieczeństwa.
  2. Ochrony przed przemocą zarówno fizyczną jak i psychiczną.
  3. Szacunku i życzliwości ze strony wszystkich osób zarówno opiekujących się dzieckiem jak i rówieśników.
  4. Zaspokajania potrzeb fizycznych i psychicznych oraz bezpiecznych warunków podczas pobytu w przedszkolu.
  5. Rozwijania postawy radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz wzmacniania i podkreślania mocnych stron dziecka.

Przedszkolaki mają obowiązek:

  1. Traktować z szacunkiem i życzliwością wszystkie osoby z otoczenia; zarówno osoby starsze jak i rówieśników.
  2. Przestrzegać na miarę własnych możliwości zasad zachowania i przyjętych norm postępowania.
  3. Troszczyć się o bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko swoje ale również rówieśników przebywających razem z dzieckiem w przedszkolu.
  4. W miarę możliwości na jakie pozwala wiek dziecko powinno szanować i respektować polecenia nauczyciela przedszkolnego.

Zadaniem przedszkola jest nie tylko rozwój dziecka ale także zapewnienie mu takich warunków w których wykształcą się w podopiecznych takie kompetencje pozwalające na funkcjonowanie mu w znacznie większej społeczności takiej jak np. szkoła. Przedszkole umożliwia także poznanie praw dziecka po to aby najmłodsi byli ich świadomi w każdej chwili przebywania w placówce.

Piosenka o prawach dziecka https://g.co/kgs/e5pkPZH

Opracowała Klaudia Kuczyńska

 

 

- BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W INTERNECIE

Dziecko to nasze oczko w głowie. Uczymy je poznawać świat, pomagamy odkrywać nowe rzeczy, zapoznajemy z zasadami przechodzenia przez jezdnię czy też jak należy się zachowywać w piaskownicy, na placu zabaw i restauracji. Powinniśmy również udzielać dzieciom wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w internecie. 

Technologia rozwija się coraz bardziej, rodzą się w nas pytania czy pozwolić dzieciom korzystać z nowoczesnych dóbr czy jak najdłużej je przed nimi chronić. Jedno jest pewne – warto, aby rodzic był  pierwszą osobą, która zapozna dziecko  z internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć ciekawe i przyjazne strony.            
W związku z przypadającym dnia 11 lutego DNIEM BEZPIECZNEGO INTERENTU – zwróćmy uwagę i nauczmy dzieci korzystać bezpiecznie z tego źródła informacji, wiedzy,  rozrywki. Pamiętajmy, że wraz z szybkością rozprzestrzeniania się ogólnodostępnych informacji – pojawiła się możliwość manipulowania nimi, tworzenia fałszywych treści i przeinaczania przekazu.

Na początku uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie. Podkreśl, że nie wszystkim  osobom poznanym w sieci można ufać, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią, co przedstawiają, co prezentują.  Warto ostrzec przed ludźmi, którzy mogą chcieć mu zrobić krzywdę, wykorzystać lub zmanipulować. Nie unikaj rozmów o zagrożeniach czyhających w Internecie, a tym bardziej o sposobach ich unikania.    
Tak jak w kontaktach bezpośrednich, również w sieci - naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych. Bardzo często  dostęp do stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania m.in.  daty urodzenia, danych rodziców. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że przed podaniem takich informacji należy porozmawiać z dorosłymi, zapytać ich o zgodę.  Należy uczulić dziecko, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu, a także nie przesyłało zdjęć.   
Dzieci podczas korzystania z Internetu mogą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności,  rozszerzać wiedzę, znajdywać odpowiedzi na nurtujące pytania. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Zwróć dziecku uwagę, że trzeba weryfikować znalezione w internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki czy też rodzice, nauczyciele, wychowawcy).            
Zdarzają się tez sytuacje, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach, które adresowane są  do osób dorosłych. Najczęściej wtedy w obawie przed karą -  boja się do tego przyznać rodzicom, opiekunom. Dziecko musi nam ufać i mówić o tego typu sytuacjach. Niezbędne jest, by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, ma się do kogo zwrócić – do mamy, taty, wychowawcy. W takiej sytuacji doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło oraz utwierdź, że zawsze może na Ciebie liczyć.    
Uczymy dzieci zasad zachowania w bibliotece, kinie, restauracji – zapoznajmy je z zasadami dobrego zachowania w Internecie. Podobnie, jak w każdej innej dziedzinie naszego życia, obowiązują podstawowe reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.         
Jak wprowadzić dziecko w świat urządzeń mobilnych – warto np. pobrać bezpłatną aplikację edukacyjną "Necio", dzięki której będziemy mogli towarzysz dziecku w poznawaniu świata aplikacji mobilnych. Ważne także, abyśmy wcześniej sami sprawdzili daną aplikację, a także korzystali z niej wspólnie z dzieckiem.

Kilka zasad, które warto praktykować i zaznajomić z nimi dzieci:

  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!          
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.             
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.         
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7.  Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.       
  8.  Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć. 
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.     
  10.  Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.
  11. W razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.

Bezpieczny internet

Internet to bezgraniczna wiedza, ale też czyhające na naszych najmłodszych niebezpieczeństwa. Pomóżmy dzieciom odkrywać ten świat i bezpiecznie z niego korzystać, Wspólnie z dzieckiem ustalajmy zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamiętajmy o umiarze! Zadbajmy, by dziecko w wieku przedszkolnym  nie korzystało  z  tabletu, czy smartfona codziennie, a jednorazowa sesja korzystania przez nie z aplikacji nie trwała zbyt długo.

Źródła oraz polecane strony:

- fdds.pl              
- necio.pl            
- sieciaki.pl        
- owcewsieci.pl

Piosenka: https://youtu.be/J4t9m50zGAU

Piosenka wraz z teledyskiem „Z internetem świat jest bliski to najnowszy materiał edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 4–7 lat. Został przygotowany w ramach projektu Plik i Folder, który jest wynikiem współpracy Państwowego Instytutu Badawczego NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki i jest jednym z działań podejmowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).

Opracowała: Joanna Kuźnia